Sunday, 05 October 2014 11:39

بررسی مزایای استفاده از شان و گان یکبار مصرف در کنترل عفونت های بیمارستانی

Written by 
Rate this item
(2 votes)

بررسی مزایای استفاده از شان و گان یکبار مصرف در کنترل عفونت های بیمارستانی

چکیده

مقدمه: استفاده از شان و گان به منظور به حد اقل رساندن ریسک انتقال مستقیم و غیر مستقیم میکروارگانیسم ها و ایجاد عفونت های بیمارستانی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای سالها به منظور محافظت افراد در برابر انتقال عفونت های بیمارستانی به خصوص عفونت های منتقله از طریق خون نظیر HIV و هپاتیت B و C از شان و گان پارچه ای استفاده می شود که پس از هر بار آلوده شدن ، شستشو و استریل می شوند. در سالهای اخیر و با بهره گیری از تکنولوژی مدرن ، این امکان فراهم شده که شان و گان مورد استفاده در مراکز درمانی از مواد مختلفی تولید شوند که همین پدیده سبب شده که امکانی در جهت ایجاد ایمنی بالاتر ، صرفه اقتصادی بیشتر و رعایت نکات زیست محیطی در مراکز بهداشتی درمانی فراهم شود.

روش ها: این مطالعه تحلیلی از نوع مقایسه ای با بررسی گزارشات ، تحقیقات و مطالعات مختلف در سطح جهان که نتایج آن در مجلات علمی معتبر به چاپ رسیده ، انجام شده است.

نتایج: پس از بررسی مراجع مختلف مشخص شد که شان و گان جراحی بایستی از لحاظ مواردی همچون نفوذ ناپذیری ، کیفیت نوع پارچه، سازگاری با محیط زیست ، شرایط استریل شدن ، هزینه اثر بخشی و... دارای استانداردهای الزامی بوده و بر اساس آن کیفیت محصولات قابل مقایسه و قضاوت است. پس از انجام این مطالعه مشخص شد که شان وگان یکبار مصرف که از الیاف نبافته شده با منشا طبیعی یا مصنوعی ساخته شده و علاوه بر آن از ترکیبات شیمیایی در ساختار آن استفاده شده در مقایسه با ترکیبات چند بار مصرف پارچه ای در مقابل نفوذ مایعات ، درصد چسبیدن باکتری ها به الیاف آنها ، مقاومت فیزیکی و همچنین هزینه تمام شده دارای کیفیت بالاتری می باشد

بحث و نتیجه گیری: استفاده از گان جهت جلوگیری از انتقال عفونت های منتقله از طریق خون و همچنین استفاده از شان جراحی جهت استریل نگه داشتن موضع عمل و در نهایت پیشگیری از عفونت های بیمارستانی بسیار مهم و تاثیر گذار است. در سالهای اخیر و با بهره گیری از دانش و تکنولوژی که منجر به ابداع ترکیبات جدید در ساخت شان و گان جراحی و فراهم آوردن مزیت های فراوانی که در مقایسه با پک های چند بار مصرف دارند ، می توان این محصولات را جهت کنترل هر چه بهتر عفونت های بیمارستانی در مراکز مختلف بهداشتی ، درمانی کشور توصیه نمود.

لغات کلیدی: شان وگان یکبار مصرف ، عفونت های بیمارستانی ، پک های پارچه ای

Read 7879390 times Last modified on Wednesday, 15 October 2014 08:23
Super User

Latest from Super User

More in this category: « بررسی اهمیت کنترل عفونت های بیمارستانی، علل بروز و شیوه های پیشگیری از آنها بررسی مقایسه‌ای کارایی کاغذهای يك‌بار مصرف بسته بندي جهت استریلیزاسیون ابزار پزشکی »
back to top